Kwota wolna od podatku w Polsce i innych krajach

Podatki bywają zmorą zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Abstrahując od wysokości kwot odsyłanych do urzędu skarbowego, sam obowiązek poprawnego zrozumienia przepisów określających dane procedury stanowi spore wyzwanie. Aby jednak poprawnie rozliczyć się z państwem, a być może skorzystać z pewnych gratyfikacji, należy dobrze zapoznać się z aktualnym prawem. Dziś analizie poddamy kwestię kwoty wolnej od podatku. Przepisy ją regulujące ulegają ciągłym zmianom, dlatego też nie łatwo być z nimi na bieżąco. Zapoznaj się z niniejszym wpisem i dowiedz się, jak wysoka jest kwota wolna od podatku w roku bieżącym.

  1. Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to kwota dochodu niepowodującego obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Mechanizm ten jest jednym z elementów systemu podatkowego. Jak jednak prawidłowo rozumieć pojęcie kwoty wolnej od podatku?

Regulacje prawne w tej kwestii ulegają ciągłym zmianom. Obecnie jednak, kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł. Załóżmy więc, że Twój roczny dochód wyniósł 28 tysięcy złotych. Czy to znaczy, że 8000 zł z puli Twojego dochodu nie będzie musiało zostać opodatkowane? Nic bardziej mylnego. Kwota wolna od podatku określa wysokość rocznych dochodów, które są zwolnione z podatku dochodowego. Osoby, których roczne zarobki nie przekraczają tej granicy, nie muszą go odprowadzać. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, iż nie zwalnia to nikogo ze złożenia deklaracji PIT.

  1. Wzrost kwoty wolnej od podatku w Polsce

Biorąc pod uwagę wysokość kwoty wolnej od podatku, Polska od wielu lat znajduje się w europejskim ‘ogonie’. Nie zmienia to jednak faktu, iż na przestrzeni ostatnich lat nasz kraj dokonał w tej dziedzinie pewnego postępu.

Do końca 2016 roku kwota wolna od podatku wynosiła 3091 zł. W roku 2017 została ona podniesiona. Jej najwyższa wartość wyniosła 6600 zł. W roku bieżącym kwota wolna od podatku wzrosła ponownie, osiągając poziom 8000 zł. Zwolnienie z daniny nie obejmuje jednak każdego. W głównej mierze zależy to od poziomu zarobków. Kwestię tę przybliżamy w kolejnym śródtytule. Zapraszamy!

  1. Jak obliczyć kwotę wolną od podatku?

Na początku należy zaznaczyć, iż kwota wolna od podatku ma charakter degresywny. Oznacza to, iż wraz ze wzrostem dochodu maleje wysokość kwoty wolnej od podatku. Kwestię tę jasno regulują przepisy obowiązujące w naszym kraju. Zasady wyliczania kwoty wolnej od podatku wyglądają następująco.

 • gdy dochód nie przekracza 8000 zł, kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł;
 • gdy dochód mieści się w zakresie od 8000 zł do 13 000 zł, kwota wolna od podatku wynosi adekwatnie od 8000 do 3091 zł malejąc na zasadzie degresji;
 • gdy dochód mieści się w zakresie od 13 000 do 85 528 zł, kwota wolna od podatku utrzymuje się na stałym poziomie – 3091 zł;
 • gdy dochód mieści się w zakresie od 85 528 do 127 000 zł, kwota wolna od podatku wynosi adekwatnie od 3091 zł do 1 zł malejąc na zasadzie degresji;
 • dochodom powyżej 127 000 zł kwota wolna od podatku nie przysługuje.
  1. Kwota wolna od podatku w innych krajach

Pojęcie kwoty wolnej od podatków istnieje w większości krajów świata. Jej wysokość w poszczególnych przypadkach potrafi diametralnie się różnić, co wykażemy wkrótce posługując się kilkoma prostymi przykładami.

Ogólnie rzecz biorąc, liderem w tej statystyce jest Europa. W jej obrębie z kolei, króluje Cypr. W kraju tym kwota wolna od podatku wynosi aż 19 500 euro. W Hiszpanii próg ten jest niewiele niższy, a równa się 17 707 euro. Finlandia oferuje kwotę wolną od podatku na wysokości 16 100 euro. Niewiele gorzej sytuacja prezentuje się w krajach Beneluksu. Dla przykładu w Luksemburgu kwota wolna od podatku wynosi 11 265 euro. Nieco niżej plasuje się Austria – 11 000 euro. Polska znajduje się na szarym końcu tej statystyki, deklasowana przez kraje takie jak Słowenia, Chorwacja, Słowacja, Litwa, Łotwa oraz Czechy. Wyprzedzają nas także systemy podatkowe z innych kontynentów. W Kolumbii kwota wolna od podatku wynosi 45 172 zł, w Brazylii 28 000 zł, w RPA 20 000 zł, a w Botswanie 12 384 zł.

Dlaczego progi kwoty wolnej w wielu krajach Europy, a nawet całego świata, są tak wysokie? Kwestia ta jest bardzo skomplikowana, dlatego też nie sposób wyjaśnić ją na łamach tak krótkiego wpisu. Przede wszystkim należy pamiętać, że w większości państw zachodnich zarobki oraz wydatki są znacznie większe niż w Polsce, co z założenia znacznie zmniejsza wartość pozornie wysokiej kwoty wolnej od podatku. Poza tym – tak jak i w naszym kraju – jej maksymalna wartość nie przysługuje każdemu. Porównywanie systemów podatkowych na podstawie jednego parametru może by wysoce mylące. Dla przykładu w znakomitej większości krajów oprócz podatku dochodowego wymaga się także obowiązkowych składek ubezpieczeniowych, których kwoty wolne nie koniecznie obejmują. Dodatkowo niektóre państwa podwyższają kwotę wolną od podatku dla osób wychowujących dzieci. W Polsce tego typu ulgi nie funkcjonują, niemniej jednak wprowadza się inne udogodnienia, czego klasycznym przykładem jest program 500+.

Oczywiście wszystko to nie zmienia faktu, iż progi kwoty wolnej od podatku w wielu europejskich krajach są wysokie, co ułatwia życie głównie niezamożnej warstwie społeczeństwa. Władze tych państw najwidoczniej wychodzą z założenia, iż lepiej jest, by dane pieniądze pozostały w rękach potrzebujących, aniżeli miałyby one wracać do nich w formie świadczeń społecznych.

  1. Podsumowanie

Zrozumienie przepisów podatkowych to niełatwe zadanie. Jeśli wciąż istnieją pewne kwestie związane z kwotami wolnymi, których nie rozumiesz, udaj się do odpowiedniej poradni. Dla przykładu w siedzibach Urzędów Pracy lub Urzędów Miast zazwyczaj funkcjonują darmowe punkty pomocy prawnej lub podatkowej. Dziękujemy za Twoją uwagę i życzymy powodzenia!

Post Author: siemiatycze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *