Indywidualne Konto Emerytalne. Czym jest? Gdzie i jak założyć?

Jeśli boisz się o swoją emerytalną przyszłość, nie należysz do wyjątków. Dobrze wiadomo, jak wygląda życie wielu seniorów, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, podczas gdy jeszcze przed odejściem od pracy radzili sobie całkiem nieźle. Co możesz więc zrobić już dziś, aby po przejściu na emeryturę nie stać się ekonomicznym wrakiem? Jednym ze sposobów na uratowanie swojej sytuacji jest idea Indywidualnego Konta Emerytalnego. Czym ono jest? Kto może go założyć? Jak tego dokonać? Zapraszamy do lektury!

  1. Czym jest Indywidualne Konto Emerytalne?

Jakiś czas temu w  Polsce weszła w życie ustawa, która pozwala każdemu z nas na założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego. Niektórzy traktują to posunięcie jako grzeczny ukłon rządu w stronę obywatela, niemniej jednak prawda jest taka, iż ci u góry po prostu zdają sobie sprawę ze niepewności systemu ZUS. Abstrahując jednak od polityki, Indywidualne Konto Emerytalne stwarza możliwość oszczędzania pieniędzy, do których dostęp można uzyskać dopiero po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Na Indywidualne Konto Emerytalne można wpłacać 11 tysięcy złotych rocznie. Kwota ta stanowi w przybliżeniu trzykrotność średniej krajowej pensji brutto. Skąd te ograniczenia? Odkładanie dużych sum pieniędzy, które nie ulegają opodatkowaniu z pewnością nie jest idealnym rozwiązaniem z puntu widzenia władz. Obostrzenia nałożone na Indywidualne Konta Emerytalne zmuszają osobę posiadającą większe oszczędności do skorzystania z lokaty, co jest znacznie bardziej opłacalne dla banków oraz innych podmiotów infrastruktury ekonomicznej.

  1. Kto może założyć Indywidualne Konto Emerytalne?

Aby założyć Indywidualne Konto Emerytalne należy mieć co najmniej 16 lat. poza tym rozwiązanie to umożliwia odkładanie środków jedynie w swoim imieniu. Nie można założyć Indywidualnego Konta Emerytalnego na spółkę z małżonkiem lub innym członkiem rodziny.

Jeśli zdecydowałeś, iż pragniesz otworzyć Indywidualne Konto Emerytalne, musisz wybrać instytucję, w której ręce powierzysz swoje środki. Pamiętaj, iż jest to odpowiedzialna decyzja, dlatego też należy podjąć ją po odpowiednim przygotowaniu. Według prawa, do prowadzenia Indywidualnego Konta Emerytalnego upoważnione są instytucje takie jak:

 • banki,
 • Otwarte Fundusze Emerytalne,
 • zakłady ubezpieczeń życiowych,
 • fundusze inwestycyjne,
 • domy maklerskie.

Jeśli chcesz założyć Indywidualne Konto Emerytalne, wybierz któryś z powyższych podmiotów i podpisz z nim stosowną umowę. Na co warto jednak zwrócić uwagę podczas poszukiwań instytucji, której powierzymy nasze pieniądze?

Najważniejszym kryterium są zabezpieczenia, jakie nałożone zostaną na Twoje pieniądze, a to z kolei nierozerwalnie wiąże się ze sposobem ich pomnażania. Ktoś mógłby jednak powiedzieć, że każda instytucja przejmując na jakiś czas nasze środki przysięga, iż będą one bezpieczne. Poniekąd jest to prawda, niemniej jednak warto zachować w tym względzie daleko idącą ostrożność. To oczywiste, iż od momentu wpłaty pieniędzy, do dnia ich wypłaty nie leżą one bezczynnie. Podmiot, któremu je powierzamy, nieustannie nimi obraca, dzięki czemu zarabia on na całym przedsięwzięciu. Jeśli chcesz zatem być spokojny o swoje środki, dowiedz się dokładnie, jakim zabezpieczeniom ostaną one poddane oraz w jaki sposób dana instytucja będzie z nich korzystać. Doświadczenie pokazuje, iż warto korzystać w tej kwestii z usług znanych podmiotów, które działają w swojej branży od wielu lat ciesząc się nienaganną opinią wśród swoich klientów.

  1. Kiedy uzyskujesz dostęp do środków z Indywidualnego Konta Emerytalnego?

Pełen dostęp do pieniędzy zgromadzonych na Indywidualnym Koncie Emerytalnym uzyskujemy w wieku 60 lat. Osoby, którym udało się jednak przejść na emeryturę wcześniej, mogą wypłacić swoje środki po 55 roku życia.

Oczywiście jeśli bardzo potrzebujesz odłożonych pieniędzy, możesz wypłacić je wcześniej. Operacja taka jest jednak obłożona podatkiem Belki, który wynosi aż 19%. Mówiąc krótko, przedwczesne korzystanie ze środków znajdujących się na Indywidualnym Koncie Emerytalnym nie jest zbyt opłacalne.

Niestety, idea Indywidualnego Konta Emerytalnego byłaby zbyt piękna, gdyby nie kilka dodatkowych ograniczeń, które nałożono na tę nietypową formę lokaty. Otóż aby w dniu ukończenia 60 roku życia móc wypłacić swoje oszczędności bez płacenia podatku Belki, należy spełnić dwa dodatkowe warunki:

 1. Pieniądze należy wpłacić na Indywidualne Konto Emerytalne w co najmniej pięciu ratach, podczas gdy każda z wpłat musi zostać uiszczona w innym roku kalendarzowym.
 2. Należy dokonać więcej niż połowy wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne przynajmniej 5 lat przez wypłatą pieniędzy.

Dlaczego prawo nakłada na Indywidualne Konto Emerytalne tak niewygodne dla klienta obwarowania? Odpowiedź jest prosta – instytucje chcą zmusić nas do czynnego udziału w rozmnażaniu pieniędzy. Im aktywniejszy będziesz w tym względzie, tym więcej omawianym podmiotom uda się na Tobie zarobić.

Jeśli jednak rzeczywistość zweryfikuje ideę Indywidualnego Konta Emerytalnego, tak że nie będziesz zadowolony z tempa wzrostu środków, jakie ono oferuje, możesz przelać swoje pieniądze do innego funduszu, banku, a nawet OFE.

  1. Gdzie najlepiej otworzyć Indywidualne Konto Emerytalne?

Założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego to niełatwa decyzja, tym bardziej że instytucje finansowe umożliwiają nam odkładanie środków w jego ramach na wiele nietypowych sposobów. Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie? Decyzje tego typu są zbyt poważne, by podejmować je po zapoznaniu się z poradnikiem znalezionym w Internecie. Jeśli chcesz więc ulokować swoje pieniądze bezpiecznie, skorzystaj z fachowej porady finansowej lub prawnej. Specjalista z pewnością zapozna Cię z aktualnymi ofertami godnych zaufania instytucji oraz przedstawi Ci alternatywne sposoby na pomnożenie swoich oszczędności. Życzymy powodzenia!

Post Author: siemiatycze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *