Ile kosztuje budowa domu?

Posiadanie własnego domu jednorodzinnego jest nie tylko modne, ale i praktyczne. Czy i Ty planujesz przeprowadzenie takiego przedsięwzięcia? Jeśli tak, zapewne zastanawiasz się nad wysokością kosztów, które będziesz musiał ponieść. W niniejszym wpisie poddajemy tę kwestię dogłębnej analizie. Przedstawimy Ci ceny poszczególnych rozwiązań oraz kształtujące je czynniki. Serdecznie zapraszamy do lektury!

  1. Ile kosztuje budowa domu? Podstawowe fakty.

Koszty budowy domu zmieniają się z każdym rokiem. Z tego powodu warto zaznaczyć, iż informacje podane w niniejszym artykule dotyczą warunków panujących w roku 2018. Odpowiednio wcześnie oraz profesjonalnie ustalony kosztorys jest niezwykle ważny w kontekście powodzenia budowy domu. Dzięki umyślnemu planowaniu można oszczędzić nawet do 20%. Oczywiście w przypadku nietrafionych przewidywań ostateczne koszty całego przedsięwzięcia mogą wzrosnąć.

W ciągu ostatnich lat na rynku budowlanym zaszło wiele zmian. Obecnie koszt budowy przeliczony na metr kwadratowy wynosi około 4000 zł. W tym wypadku praktyka zgadza się ze statystykami prowadzonymi przez Główny Urząd Statystyczny. Oprócz tego należy pamiętać o zakupie działki, na której stanie budynek. Cena przeciętnej parceli, za którą przyjdzie Ci zapłacić to 80 zł za metr kwadratowy. W ten sposób koszt całej inwestycji rośnie o kolejne 80 tysięcy złotych.

Warto mieć jednak na uwadze, iż ogromny wpływ na koszty budowy domu wywiera lokalizacja na mapie kraju. Nieruchomości tego typu wyceniane są najdrożej w Warszawie, gdzie cena robocizny może być nawet 11% wyższa niż w pozostałych województwach. Będąc w temacie różnić cenowych nieruchomości, nie sposób pominąć kwestii budów developerskich. Została ona omówiona w kolejnym śródtytule. Serdecznie zapraszamy!

  1. Dom na rynku pierwotnym

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu, to prawdopodobnie nie brałeś pod uwagę zakupu gotowego budynku na rynku pierwotnym. Bez względu jednak na początkowe założenia, bez wątpienia warto przyjrzeć się takiej ewentualności.

Zakup domu na rynku pierwotnym to jedna z najbardziej kuszących opcji. Co jednak oznacza to w praktyce? Deweloperzy to ludzie lub zespoły specjalistów zajmujące się budową nieruchomości (w tym przypadku domów mieszkalnych) oraz ich późniejszą sprzedażą. Rozwiązanie takie zazwyczaj kosztuje nieco więcej, niemniej jednak nie  jest to regułą. Oczywistym jest, iż deweloper musi zarobić na swojej, pracy. Warto wziąć jednak pod uwagę, iż zajmuje się on ‘hurtową’ produkcją nieruchomości, co umożliwia mu negocjowanie cen usług oraz materiałów. Dzięki temu domy na rynku pierwotnym (nowe, w pełni wykończone, wybudowane przez deweloperów) bardzo często osiągają atrakcyjne ceny. Nawet gdy koszt takiego zakupu przewyższa koszty samodzielnej budowy, warto zastanowić się nad gotowym domem. Korzystając z usług dewelopera zaoszczędzasz sobie wielu miesięcy stresu, pośpiechu, trosk, a także licznych zajęć. W tym wypadku to ludzie którym płacisz, załatwiają niemalże wszystkie sprawy za Ciebie.

Co można jednak powiedzieć o cenach domów na rynku pierwotnym? Uzależnione są one w głównej mierze od dwóch czynników:

 • lokalizacji na terenie kraju,
 • jakości wyposażenia nieruchomości.

Generalnie rzecz ujmując, metr kwadratowy wykończonego domu z rąk developera kosztuje od 4000 do 5500 zł.

  1. Dom w stanie deweloperskim

Dom w stanie deweloperskim to inny rodzaj domów z rynku pierwotnego. Chodzi tu o budynki, których budowa co prawda została ukończona, niemniej jednak wciąż nie nadają się one do zamieszkania. Domy tego typu sprzedają się więc w cenach od 3000 do 4500 zł za metr kwadratowy. W przypadku domu w stanie deweloperskim o powierzchni 130 metrów kwadratowych zapłacimy więc od 390 000 do 585 000 zł. W kwotach tych nie uwzględniliśmy kosztów działki. Do tego trzeba doliczyć także środki, które zostaną przeznaczone na wykończenie domu. Z reguły jest to około 20-30% całości. Idąc tym tropem rozumowania, aby wybudować i wykończyć dom o powierzchni 130 m2, należy być gotowym na wydatek niemniejszy niż 580 tysięcy zł.

  1. Co zrobić, by koszty budowy domu były niższe?

Nie ulega wątpliwości, że koszty budowy domu znacznie przewyższają możliwości finansowe zdecydowanej większości naszego społeczeństwa. Nic więc dziwnego, iż wszyscy decydujący się na przedsięwzięcia tego typu dążą do maksymalnego obniżenia kosztów. Co jednak zrobić, aby budowa domu nie była zbyt silnym obciążeniem dla Twojego portfela? Niestety nie ma złotej rady, która stanowiłaby zadowalającą odpowiedź na to pytanie. Warto wziąć jednak pod uwagę kilka wskazówek, które choć mogą Cię zaskoczyć.

Szukając pozornych oszczędności, mnóstwo osób angażuje w budowę rodzinę, a także uruchamia macki znajomości, by obciąć koszty związane z wynajęciem specjalistów. Ze względu na jakość oraz terminy prac przysłowiowego wujka Staszka, takie podejście do przedsięwzięcia z reguły nie kończy się dobrze. Jeśli szukasz oszczędności, znajdź fachowców, którzy wykonają swoją pracę szybko i skutecznie. Oszczędzanie na ważnych zleceniach przypomina wsypywanie piasku do dziurawego worka.

Poza tym, po postawieniu domu w stanie surowym bardzo łatwo ulec wrażeniu, że koniec budowy jest tuż tuż. Niestety, twierdzenie takie byłoby dalekie od prawdy. Według statystyk, koszty wybudowania domu w stanie surowym to jedynie 30% całej inwestycji. Prócz tego zaledwie 20% wszystkich wydatków to robocizna, przy czym 60% pochłaniają materiały, a pozostałe 20% koszty transportu, wynajmu sprzętu, opłat przyłączeniowych oraz wykonania odpowiedniej dokumentacji.

Mnóstwo osób decyduje się na samodzielne pokierowanie budową, uważając, iż w ten sposób uda się zamknąć całe przedsięwzięcie w finansowych ramach mniejszych, niż w przypadku współpracy z developerem. W praktyce jest to oczywiście możliwe, niemniej jednak statystyki nie są tu zbyt łaskawe. Według oficjalnych danych, 30% osób kończących budowę swojego domu przyznało, iż ogólny budżet został przekroczony o od 11 do 20%. Jeśli chcesz więc, aby cena domu nie wyniosła więcej niż założyłeś, skorzystaj z usług dewelopera.

Co jednak, gdy wizja budowy na własną rękę wciąż wydaje Ci się być bardziej atrakcyjna? Aby w przypadku samodzielnego dowodzenia oszczędzić na całym przedsięwzięciu, zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • Rezygnując z czterech balkonów, zaoszczędzisz 16 tysięcy zł;
 • Rezygnując z dodatkowego pokoju o powierzchni 15 m2, zaoszczędzisz 45 tysięcy zł;
 • Rezygnując z garażu na rzecz wiaty, zaoszczędzisz 60 tysięcy zł.
 • Stawiając na nieskomplikowany dach, możesz zaoszczędzić nawet 20% całości kosztów.
 • Rezygnując z piwnicy, zaoszczędzisz 20% wszystkich kosztów.

Przykłady potencjalnych oszczędności można byłoby mnożyć. Pamiętaj więc, by kwestię tę omówić z projektantami już na etapie planowania budowy. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, iż nie warto oszczędzać na wszystkim. Dla przykładu, stan surowy budynku powinna wykonać jedna firma. Poza tym, by uniknąć problemów po zakończeniu budowy, warto zainwestować w materiały wysokiej jakości.

Podsumowując, najważniejsze nie jest to, czy budujesz dom sam, czy też zlecasz prace deweloperowi. Przede wszystkim myśl przedsiębiorczo, a zarazem nie żałuj środków na to, co jest ważne w kontekście niezawodnego funkcjonowania Twojego przyszłego domu.

Post Author: siemiatycze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *