Dochód pasywny – czym jest, i jak go wypracować?

Według definicji encyklopedycznej, dochód pasywny to dochód bez stałego zaangażowania oraz wkładu własnej pracy. Osoby zarabiające w ten sposób nazywa się rentierami. Obecnie rynek daje wiele sposobów na uzyskanie dochodu pasywnego, a zdecydowana większość z nich osiągalna jest dla każdego. Jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, by cieszyć się dobrodziejstwami płynącymi z tej metody zarabiania, to regularna i zdeterminowana praca w początkowej fazie przedsięwzięcia. Potem zyski przychodzą same lub obarczone są minimalnym wysiłkiem ze strony zarabiającego.

  1. Dochód pasywny – szersza definicja

Wynajem mieszkania, przychody z patentów oraz praw autorskich, czy też zarobki z własnościowych kursów i książek to klasyczne przykłady zarobku w sposób pasywny. Należy jednak pamiętać, iż finansowe perpetuum mobile w praktyce nie istnieje. Prawdopodobnie nie ma sposobów na zarabianie, które raz ‘wprowadzone w ruch’, dają zyski wiecznie. Zawsze trzeba troszczyć się o finansową maszynerię, czego przykładem jest:

 • prowadzenie promocji produktów,
 • kontrolowanie zgodności prawnej naszych danych działań lub sposobów wykorzystywania oferowanych naszych dóbr przez innych,
 • odprowadzanie podatków lub dbanie o inne regulacje finansowe,
 • dopełnianie innych formalności koniecznych utrzymania ciągłości zarobku pasywnego,
 • inne konieczne działania.

Warto w tym miejscu powtórzyć, iż idea dochodu pasywnego zakłada potężny wkład pracy, niemniej jednak tylko i wyłącznie na początku procesu. Prawdopodobnie żadna metoda nie umożliwia osiągania przychodów bez ciężkich starań.

  1. Sposoby na uzyskanie dochodu pasywnego

Zgromadziliśmy najpopularniejsze sposoby na zarabianie pasywne, by przedstawić Ci je tutaj w formie listy. Oczywiście sposobów na osiągnięcie ciągłych przychodów przy minimalnym wkładzie pracy jest znacznie więcej, niemniej jednak postanowiliśmy omówić najpopularniejsze z nich. Poza tym pamiętaj, że nie każdy sposób na zarobek pasywny jest dostępny dla ogółu społeczeństwa. Wiele z nich zakłada posiadanie specjalistycznej wiedzy lub wartościowego doświadczenia, które można przelać na konkretny produkt. Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym metodom na osiągnięcie zarobku pasywnego:

 • Inwestowanie na giełdzie. Każdy, kto posiada pewien kapitał, może zainwestować go w sposób, który zapewni dochód pasywny. Sposób ten jest szybki, niemniej jednak nie zawsze skuteczny. Z inwestycjami giełdowymi wiąże się ogromne ryzyko, które jednak należy podjąć chcąc osiągnąć zyski z tego tytułu. Słowo „inwestycja” posiada jednak bardzo szeroką semantykę, w związku z czym nie należy rozumieć go w sensie stereotypowym.
 • Złożenie pieniędzy na lokacie. Metoda ta pozwala na otrzymywanie regularnych wpływów bez praktycznie żadnego wysiłku, niemniej jednak w pierwszej kolejności należy znaleźć bardzo dużą sumę pieniędzy, która pozwoli na osiągnięcie zarobku pasywnego.
 • Założenie bloga. Posiadanie bloga umożliwia zarobek pasywny na wiele sposobów. Poza tym wiele metod przeplata się ze sobą, w związku z czym czasami ciężko jest dokonać skutecznej klasyfikacji. Tak czy inaczej, blog posiadający własną audiencję to świetny sposób na osiągnięcie regularnych zysków przy minimalnym nakładzie pracy. Za pośrednictwem własnej witryny stosunkowo łatwo sprzedać praktycznie każdy produkt – począwszy od firmowych kubków, a skończywszy na kursach i książkach. Poza tym blog umożliwia sprzedaż afiliacyjną, która sama w sobie stanowi potężną gałąź zarobku pasywnego. Metoda ta jest tak popularna, iż poświęciliśmy jej osobną część na łamach niniejszego wpisu. Znajdziesz ją na samym końcu artykułu.
 • Zarabianie na reklamach. Metoda ta bezpośrednio wiąże się z powyższą. Najlepszą lokalizacją dla reklam jest blog lub jakakolwiek strona internetowa. Oczywiście należy zadbać o odpowiednią ilość odwiedzin witryny, co możliwe jest z kolei tylko i wyłącznie dzięki systematycznemu udostępnianiu atrakcyjnych treści.
 • Sprzedaż książki, kursu lub e-booka. Jest to świetny sposób na zarabianie pasywne, niemniej jednak gwoli jego skuteczności muszą zostać spełnione dwa ważne warunki. Po pierwsze, ogromną pomoc w popularyzacji produktu stanowi posiadanie publiczności, a tę można zyskać dzięki blogowi lub mediom społecznościowym. Po drugie, Twój produkt musi być atrakcyjny, aby udało się go zmonetyzować.
  1. Marketing afiliacyjny – dochód pasywny dla każdego

Aby zarabiać na marketingu afiliacyjnym, nie trzeba być ekspertem w żadnej z dziedzin. ‘Praca’ tego typu polega na polecaniu produktów firm – z reguły znanych i powszechnie cenionych. Afiliować można obecnie absolutnie wszystko – od jedzenia, przez ubrania, aż po urządzenia elektroniczne, czy nawet usługi prawne. Tak jak w każdej metodzie osiągnięcia zarobku pasywnego, w tym wypadku także należy poświęcić sporo czasu na rozkręcenie maszynki do robienia pieniędzy. Osiąganiu wysokich zarobków sprzyjają także dobre zasięgi, co w dzisiejszych czasach umożliwia posiadanie bloga oraz działalność w mediach społecznościowych.

Należy w tym miejscu jednak zaznaczyć, iż marketing afiliacyjny w niepowołanych rękach potrafi wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Przekonało się o tym wiele osób, które nie rozliczały się ze swoich przychodów lub nagabywały ludzi o uczestnictwo w wątpliwych programach finansowych posługując się kłamstwami. Jeśli postanawiasz więc zająć się marketingiem afiliacyjnym, podejdź do całego przedsięwzięcia z dużą dozą odpowiedzialności. Potraktuj ten sposób na zarabianie pieniędzy jako swoją kolejną pracę. Bądź skrupulatny i godny zaufania, a efekty pojawią się szybciej, niż byś się tego spodziewał!

  1. Zarabianie pasywne – nie metoda, a cierpliwość

Metod zarabiania pasywnego jest setki. Tak naprawdę nie jest ważne, którą z nich wybierzesz. Po prostu zdecyduj się na jedną z nich i bądź wytrwały w tym co robisz. Wcześniej czy później zobaczysz pierwsze efekty, a za jakiś czas, być może uda Ci się zupełnie zrezygnować z tradycyjnej pracy. Życzymy powodzenia!

Post Author: siemiatycze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *