Czy komornik może zająć zwrot podatku z PIT?

Zwrot z rozliczenia z PIT niejednokrotnie okazuje się miłym i bardzo potrzebnym zastrzykiem gotówki. Wysokość kwoty, która wraca do podatnika rzecz jasna zależy od wielu czynników, w związku z czym może ona wynieść zarówno kilka, jak i tysiące złotych. W obliczu powyższych faktów, wiele osób zadaje sobie pytanie: Czy komornik może zabrać zwrot z podatku na poczet zaległych należności? Czy gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie, funkcjonariusz może zaingerować? W niniejszym artykule wyjaśnimy, czy zajęcie komornicze dotyczy środków uzyskanych przez dłużnika na podstawie zwrotu podatku. Serdecznie zapraszamy!

    1. Zwrot podatku – czy komornik może go zająć?

Zwrot podatku przysługuje podatnikowi w różnych okolicznościach. Najczęstsze przyczyny takiej bonifikaty to ulga prorodzinna lub nie przekroczenie kwoty wolnej od podatku. Dla wielu osób zwrot podatku stanowi ważny zastrzyk środków, na który czekają z niecierpliwością. Niestety, jeżeli zalegasz ze spłaceniem długu, a sprawą zainteresował się już komornik, możesz nie otrzymać przysługujących Ci pieniędzy. Funkcjonariusz ma prawo zwrócić się do Urzędu Skarbowego z prośbą o przejęcie zwrotu podatku celem spłacenia Twoich należności.

W tej sytuacji niejednokrotnie dochodzi do swego rodzaju podwójnego konfliktu. Osoby zalegające z długami bardzo często winne są także samemu Urzędowi Skarbowemu. Instytucja ta może wyegzekwować należne mu środki niejako ‘w pojedynkę’, bez pomocy komornika. Wówczas Urząd Skarbowy ma pierwszeństwo – najpierw zabiera od podatnika to, co jest mu on dłużny, po czym dopiero pozwala Komornikowi na przeprowadzenie swojej ingerencji.

    1. Zabranie zwrotu podatku – zmiana przepisów

Do niedawna zabranie nadpłaty lub zwrotu podatku przez komornika było bardzo trudne do wyegzekwowania. Prawo służyło w tym względzie dłużnikowi, dzięki czemu miał on ogromne szanse na uniknięcie ingerencji funkcjonariuszy. Aby egzekucja komornika spełniła swój cel, musiał on przesłać wniosek o zajęcie wierzytelności między złożeniem deklaracji przez podatnika, a wypłatą zwrotu przez Urząd Skarbowy. Sytuacja uległa jednak zmianie. Po nowelizacji ustawy dokonanej 8 września 2016 roku, komornicy uprawnieni są do zajmowania zwrotów podatków oraz nadpłat niezależnie od umiejscowienia w czasie wszelkich formalności. Co więcej, w erze Internetu oraz licznych urządzeń elektronicznych komornicy mogą poszerzyć zakres swojej działalności. W związku z wszystkimi powyższymi faktami, zajęcie zwrotu podatku lub nadpłaty jest najczęstszym sposobem zwracania wierzycielom ich należności.

    1. Jak sprawdzić, czy doszło do zajęcia zwrotu podatku przez komornika?

Zajęcie zwrotu podatku to metoda, która pozwala na stosunkowo szybkie i bezbolesne przejęcie środków koniecznych do spłaty długów. Jeśli zostałeś więc objęty egzekucją komorniczą, możesz się spodziewać, iż należne Ci pieniądze nigdy nie wpłyną na Twoje konto. Jak jednak możesz dowiedzieć się, czy środki ze zwrotu podatku zostały zajęte? Wystarczy, że skontaktujesz się z Urzędem Skarbowym i zapytasz o szczegóły oczekiwanej transakcji. Pamiętaj jednak, że według obowiązujących przepisów powinieneś zostać ówcześnie poinformowany o zajęciu środków. Informacja taka przekazywana jest dłużnikowi listownie.

    1. W jaki sposób komornik zabiera zwrot podatku?

Ustaliliśmy jednoznacznie, iż komornik może zająć zwrot podatku z PIT oraz nadpłaty. Jak jednak proces ten wygląda od kuchni? W pierwszej kolejności komornik zawiadamia Urząd Skarbowy, iż wierzytelność przysługująca dłużnikowi musi zostać zajęta. Wówczas Urząd Skarbowy sprawdza, czy osoba, której dotyczy problem, nie jest dłużna fiskusowi. Jeśli na nieszczęście dla podatnika okazuje się, iż i tej instytucji winny jest pieniądze, wówczas Urząd Skarbowy ma pierwszeństwo w przejęciu zwrotu podatku. Jeśli jednak dłużnik jest czysty względem fiskusa, część zwrotu lub jego całość przesyłana jest na rachunek komornika lub rachunek depozytowy Ministra Finansów.

Przypominamy, iż w świetle obecnego prawa, komornik może uzyskać od Urzędu Skarbowego pozwolenia na przejęcie danych środków bez względu na czas złożenia takiej prośby.

    1. Co w przypadku rozliczenia z małżonkiem?

Osoby związane związkiem małżeńskim mogą rozliczać deklarację podatkową wspólnie. Wówczas Urząd Skarbowy otrzymuje jeden dokument PIT, podpisany przez jednego z małżonków. Co jednak dzieje się, gdy tylko jedna osoba ze związku jest zadłużona?

Kwestia ta jest nieco niejasna, dlatego też jej poprawnym wytłumaczeniem zajął się sąd administracyjny. Według jego wyroku z dnia 27.03.2014, nadpłata lub zwrot podatku jest niezbywalnym prawem współmałżonka, który nie jest zadłużony, w związku z czym środki otrzymane z tego tytułu nie mogą zostać zajęte przez komornika. Mówiąc krótko, zwrot podatku to także własność żony lub męża, która nie jest nikomu dłużna. Z tego względu komornik nie powinien zabrać środków uzyskanych przez małżeństwo z tego tytułu.

Niestety nie każda instytucja i nie każdy funkcjonariusz rozumie dane prawo w ten sam sposób. Zdarza się więc, iż komornicy zajmują środki, które tak naprawdę nie powinny zostać zabrane dłużnikowi. Pamiętaj, że w takiej sytuacji możesz zaskarżyć funkcjonariusza wstępując na drogę sądową. Niestety, w praktyce może się to okazać wyjątkowo trudne.

Post Author: siemiatycze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *