Co to jest bitcoin?

O bitcoinie słyszał już niemal każdy Polak. Mimo wciąż rosnącej popularności tego tematu, wciąż osnuty jest on delikatną otoczką mrocznego tabu. Bitcoin to wirtualna waluta, której ogromna wartość oraz uniwersalność przyczyniły się do ogólnoświatowego sukcesu. Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej? W niniejszym artykule zawarliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat bitcoina.

  1. Co to jest bitcoin? Definicja.

Krótkimi słowy, bitcoin to waluta wirtualna, zwana także walutą Internetu. Powstała ona w roku 2009, co znaczy, iż w chwili tworzenia artykułu nie miała ona jeszcze 10 lat! Nie wiadomo nawet dokładnie, kto jest twórcą bitcoina. Osiągnięcie to przypisuje się raczej zespołowi programistów zwanemu Satoshi Nakamoto. Kryptonim ten odbija się na obecnej nomenklaturze bitcoina. Pojedyncza jego cząstka (wynosząca 0,000000001 całości) zwana jest właśnie satoshi. Krótka nazwa tej waluty to BTC.

W miejscu tym warto zaznaczyć, iż bitcoin nie jest niezależny od banków i instytucji. Jak to możliwe? Wszystko dzięki temu, że jest to waluta zdecentralizowana. Nie należy ona do konkretnego człowieka lub firmy. Jej działanie opiera się o tak zwany system Peer To Peer (P2P). Można zobrazować go za pomocą sieci komputerów w ilości „n”, gdzie każdy komputer sieci połączony jest ze wszystkimi innymi komputerami. W systemie tym nie istnieje centrala, która dowodzi jego działalnością. Nikt też nie czerpie zysków z samego faktu istnienia bitcoina. Wręcz przeciwnie – dzięki odpowiedniej wiedzy, może zarabiać na nim każdy. Co więcej, bitcoin jest walutą o otwarty kodzie źródłowym – wszyscy mogą wejrzeć w jego mechanizmy i sprawdzić jak działa.

  1. Wartość bitcoina

Jeśli zastanawiasz się: „Co to jest bitcoin?”, z pewnością chciałbyś dowiedzieć się co nieco na temat jego wartości. Obecnie jeden bitcoin to 23 872 zł. Aby jednak wyczerpująco wyjaśnić Ci ten temat, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się naturze pieniędzy tradycyjnych.

Powszechne, tradycyjne waluty to tak zwane pieniądze fiducjarne. Określenie to pochodzi od łacińskiego słowa „fides”, które oznacza wiarę. Skąd ta konotacja? Otóż wartość tradycyjnych pieniędzy oparta jest na wierze, w to, że takowa istnieje. Instytucję zajmujące się emisją walut, nie zawsze dbają o to, by ich wartość miała pokrycie w dobrach materialnych. Do 1971 roku każdy pieniądz musiał posiadać pokrycie w złocie, podczas gdy obecnie prawo to nie istnieje. W naszych czasach wartość pieniędzy fiducjarnych wynika jedynie z monopolu, jaki dane państwo zastrzega sobie na jego emisję, zaufania obywateli oraz monopolu, jaki rząd zastrzega sobie na jego emisję.

Bitcoin to przeciwieństwo walut tego typu. Jego wartość determinuje wolny rynek. Zasady działania bitcoina bazują na matematyce oraz kryptogragii, a jego rzadkość i niska dostępność prędzej upodobnią go do złota, niż klasycznych pieniędzy. Waluty tej nie można dodrukować. Jest ona także odporna na inflację. Zalety tego innowacyjnego rozwiązania można by jednak wymieniać bez końca. Kwestii tej poświęciliśmy więc oddzielny śródtytuł. Zapraszamy do dalszej lektury!

  1. Zalety bitcoina

Liczne zalety bitcoina uczyniły z niego uniwersalną walutę znaną na całym świecie. Przyjrzyjmy się pokrótce najważniejszym zaletom tego rozwiązania:

 • Szybkość przeprowadzanych transakcji. Klasyczne przelewy pieniężne, utrudnione przykładowo o przewalutowanie lub inne operacje tego typu, trwają kilka dni. W przypadku bitcoina sprawa prezentuje się jednak znacznie prościej. Wysłane środku lądują na koncie adresata błyskawicznie.
 • Anonimowość. Adres nadawcy jest anonimowy, a w dodatku zmieniany przy każdej operacji.
 • Odporność na inflację. Dzięki ilości monet ograniczonych do 21 milionów, co z założenia ma zapobiec inflacji.
 • Bezpieczeństwo. Twórcy bitcoina twierdzą, iż – oczywiście w przypadku przestrzegania zasad bezpieczeństwa – nie istnieje możliwość zablokowania konta użytkownika przez człowieka o złych zamiarach.
 • Prostota. Przelewy bitcoinowe są znacznie łatwiejsze niż tradycyjne.
 • Przyszłościowość. Niektórzy obawiają się, iż z powodu rosnącej wartości bitcoina, w przyszłości nie będzie można zapłacić nim za drobne zakupy. Twórcy tej waluty wzięli jednak taką ewentualność pod uwagę, wyposażając swój wynalazek w szczegółową podziałkę. Bitcoin posiada aż 8 miejsc po przecinku, dzięki czemu pozwala on na reprezentowanie nawet nikłych kwot.
  1. Czy bitcoin jest pieniądzem

Jak wyraźnie widzisz, odpowiedź na łatwe z pozoru pytanie „Co to jest bitcoin?”, nie jest tak prosta. Nie da się ukryć, iż awangardowa natura tej waluty sprawia nieco kłopotów z ujednoliceniem jej definicji. Jedno z najczęstszych pytań zadawanych na temat bitcoina brzmi: Czy jest on prawdziwym pieniądzem?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, znów zagłębmy się w toń definicji. Pieniądz to towar uznany w wyniku ogólnej zgody jako środek wymiany gospodarczej. W towarze tym muszą zostać wyrażone ceny i wartości wszystkich innych towarów. Teoretycznie pieniądzem może więc zostać absolutnie wszystko. Na łamach tysięcy lat historii rozwoju człowieka można znaleźć wiele przykładów niekonwencjonalnych walut, takich jak muszle, zboże, weksle, a obecnie banknoty, monety oraz zapisy elektroniczne.

Ponadto, aby dany pieniądz mógł zostać nazwany pieniądzem, musi spełnić on trzy podstawowe cechy.  Są to:

 • Możliwość udowodnienia, że dana kwota pieniądza jest czyjąś własnością.
 • Możliwość zmiany właściciela pieniądza.
 • Po przekazaniu danej kwoty od osoby A do osoby B, osoba A musi stracić prawo własności do dotychczas posiadanych pieniędzy.

Jak w obliczu powyższych wymagań prezentuje się bitcoin? Ta innowacyjna kryptowaluta spełnia je wszystkie!

  1. Jak zdobyć bitcoiny?

Już wiesz, co to jest bitcoin. Czas więc, by zastanowić się, jak można go zdobyć. Istnieją dwie drogi, aby zostać właścicielem bitcoina.

Pierwszy sposób na uzyskanie tej waluty, to tak zwane kopanie. Istnieją specjalne programy, które umożliwiają swego rodzaju wydobywanie bitcoinów. Niestety urządzenia o słabej mocy obliczeniowej nie są w stanie przynieść sensownych zysków. Jest to rozwiązanie które sprawdza się jedynie w przypadku sprzętów przystosowanych do prac tego typu. Niektórzy inwestują tysiące złotych w komputery, których moc obliczeniowa pozwala na tworzenie bitcoinów w rozsądnych kwotach.

Drugi sposób, by zostać właścicielem bitcoina, to zakupienie go. Istnieje wiele giełd, zarówno zagranicznych jak i rodzimych, które umożliwiają nabycie tej kryptowaluty za odpowiednią cenę wyrażoną w kwocie pieniędzy tradycyjnych.

  1. Ryzyko powiązane z posiadaniem bitcoina

Należy być świadomym, iż dzięki obracaniu bitcoinem można nie tylko zarobić, lecz także stracić. Wniosek ten nie jest jednak eureką – te same zasady bezpieczeństwa należy stosować w przypadku transakcji na tradycyjnych pieniądzach. Warto wspomnieć tu chociażby o braku pewności, czy dynamiczne wahania kursu nie pochłoną oszczędności zachowanych w formie bitcoina. Czy jednak w przypadku klasycznych walut ryzyko to nie występuje? Nie inaczej jest w przypadku oszustw oraz cyberataków. Strony internetowe oraz systemy tradycyjnych banków są na nie narażone równie mocno, jak i serwisy zajmujące się sprzedażą lub produkcją bitcoina.

  1. Podsumowanie

Wszystkie decyzje finansowe – bez względu na to, jakiej waluty one dotyczą – powinny być podejmowane z dużą dozą ostrożności i odpowiedzialności. Jeśli uważasz, że bitcoin pozwoli na przeprowadzanie zadowalających Cię transakcji, zainteresuj się nim. Pamiętaj jednak, by zawsze korzystać z zaufanych serwisów umożliwiających bezpieczne operacje na tej walucie, dzięki czemu będziesz spokojny o swoje środki.

Post Author: siemiatycze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *